Köket ovan gillar vi båda men vi upplever det som lite för vitt. Kanske det beror på att både tak och golv är vita också eller kanske är en brytning med 0,5% grön umbra för lite?
Det här köket är också målat i en fin färg, men drar den kanske lite för mycket åt det gröna hållet? Köket nedan, ett originalkök från tidigt 1900-tal, gillar vi också skarpt. Det är målat i NCS S2010-Y10R. Det ser fint ut på bilden men när man tittar i en NCS-karta tycks färgen något mörk.
Sedan finns det Gysinges ”Jugendbeige” (S1505-Y40R) och Ottosons ”Vit gräddton” (S0902-Y25R) som också skulle kunna funka. Eller kanske en gammal klassiker som 2-3% grön umbra skulle funka bäst? Helst av allt skulle man ju vilja provmåla alla dessa kulörer men det är nog bara att bestämma sig och köra på. Eller ställa sig och bryta färgen på plats på egen hand. Visste vi bara svaret på denna fråga skulle vi kunna börja fixa och måla luckorna till skåpinredningen och det skulle inte vara så dumt det.
Jag tycker nog ändå att ni ska jobba lite med att måla färgprover. Det gjorde jag när vi skulle måla vårt kök och det är jag väldigt glad för. Jag köpte provburkar och målade på plankor i källaren. Och när jag var i källaren visste jag precis vilken färg jag ville ha. Saken var bara den att när plankorna lyftes upp i köket så var det ett annat ljus där och det blev en helt annan färg. Färger kan se så olika ut beroende på var de ska användas.
Ja, du har nog rätt att det är så vi borde göra. Färger kan verkligen se helt olika ut från rum till rum och i olika ljus och väderlek.