Nu har utflytten ur köket skett, som planerat, och ett provisoriskt kök inretts i tvättstugan. Vi har tur som har en så stor tvättstuga att vi kan använda den som kök, det underlättar en hel del när man tänker bo kvar i huset under hela renoveringen. Tvättstugan har ju dessutom varit kök en gång i tiden, mellan 1939-1986. Vi håller fortfarande på att städa ur köket och packa ner sådant vi inte rymmer i kartonger men förhoppningsvis ska vi hinna med att börja riva ut den fasta inredningen under påskhelgen.
Dessa två bilder är tagna mot samma hörn, den övre idag 2013, den undre 1951 när rummet var kök. Skåpinredningen på den gamla bilden finns fortfarande kvar i huset men används idag till förvaring i källaren. På bilden syns husets förre ägare, 1 år gammal.
Ja -väldigt lyxigt att ha plats till ett extrakök. Vi hade köket i vardagsrummet i ca 6 månader. Diskade på toa. Förre ägaren var ju en riktig gullunge.
När mina föräldrar byggde om hade de också köket i vardagsrummet och diskade på toan så det här känns verkligen hur bra som helst. Och inte är det mindre än vissa av de lägenhetskök man haft genom åren.